Konieczność tworzenia ścian ogniowych regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Podstawowym zadaniem niepalnych przegród jest zabezpieczenie budynku przed pożarem i zmniejszenie ryzyka szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Decydując się na stworzenie ściany ogniowej, warto rozważyć budowę konstrukcji, która będzie nie tylko bezpieczna, ale i estetyczna.
Stacjonarne i mobilne ściany ogniowe
Klasyczne przegrody przeciwpożarowe stawiane są zazwyczaj z betonu komórkowego lub bloczków silikatowych. To materiały budowlane, które wyróżniają się znakomitą odpornością ogniową. Niestety konstrukcje postawione z takich materiałów zwykle charakteryzują się topornym wyglądem i nierzadko psują wygląd wnętrza. Osoby, które szukają bardziej nowoczesnych rozwiązań, powinny zapoznać się z ofertą firmy https://optimalpoland.pl/sciany-przeciwpozarowe/, w której znaleźć można m.in. stacjonarne i mobilne ściany ogniowe.
Tego rodzaju przegrody spełniają wszystkie wymogi przeciwpożarowe, a dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Do ich wytworzenia używa się najwyższej jakości niepalnych materiałów w postaci aluminium, szkła oraz okładzin meblowych. Dodatkowym atutem ścianek jest ich znakomita izolacyjność akustyczna. Konstrukcje mobilne można w razie potrzeby rozkładać i składać w sposób ręczny lub półautomatyczny.
Szklane ściany przeciwpożarowe
Do najchętniej wybieranych produktów firmy zaliczyć należy szklane ściany przeciwpożarowe. W zależności od preferencji klienci mogą zdecydować się na systemy bezszprosowe lub szprosowe wyposażone w jedną bądź dwie szyby. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań i technologii pozwala producentom tworzyć efektowne konstrukcje, które charakteryzują się lekkością i delikatnością. Znakomicie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym i loftowym. Szklana ściana ogniowa ma jeszcze jedną ogromną zaletę i przewagę nad konstrukcjami murowanymi. Jej zastosowanie nie ogranicza dostępu do naturalnego światła słonecznego, co eliminuje konieczność doświetlania pomieszczenia.
Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka szklane przegrody wydają się zbyt delikatne, by oprzeć się sile ognia, ich wytrzymałość i bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest znaczące, co zostało potwierdzone certyfikatem Europejska Ocena Techniczna. Osoby, którym zależy na większej prywatności, mogą zdecydować się na ściany ogniowe pokryte zewnętrzną płytą meblową o grubości 18 mm dostępną w różnych kolorach i wzorach. Element wyposażenia stanowić mogą też jednoskrzydłowe moduły drzwiowe.