Budowa domu to w dzisiejszych, dziwnych czasach nie jest bułka z masłem. Właściwie schody zaczynają się już na etapie zakupu działki, przy wyborze projektu, a potem przy dokształcaniu się. Im więcej czytamy i dowiadujemy się o budowie, tym bardziej jesteśmy przerażeni. Oczywiście, poza logistyką i wkładem pracy, najwięcej obaw budzą w nas koszty. Jak je obniżyć i nie zbankrutować w czasie budowy?
Wybór systemu budowy
Dom można budować na kilka sposobów. Możemy praktycznie pozbyć się problemu i zlecić budowę firmie, która postawi wszystko od początku do końca, czyli pod klucz. To faktycznie najmniej angażuje inwestora, ale też i jest najdroższe. Kolejna z metod to podzieleni pracy na etapy i zlecanie kolejnych prac różnym ekipom. Wreszcie, trzecia metoda i zarazem najtańsza: system gospodarczy. To bardzo często budowa z pomocą szwagra, teścia i kuzynów, która polega na wykonywaniu większości prac samodzielnie, a zlecaniu wykonawcom zewnętrznym tylko prac trudniejszych i wymagających posiadania odpowiednich uprawnień. To oczywiście wymaga czasu, dobrej organizacji i sił fizycznych, ale pozwala zaoszczędzić nawet 20% kosztów budowy domu.
Właściwy dobór fachowców
Dobry specjalista jest na wagę złota, bo o tych solidnych i niedrogich, jest faktycznie niełatwo i terminy oczekiwania na ich pracę bywają odległe. Najczęściej wybieramy specjalistów z polecenia, bo nadal rekomendacja rodziny czy znajomych jest dla nas najbardziej wiarygodna. Tak naprawdę, dziś raczej nie wybiera się fachowców, którzy gdziekolwiek się reklamują czy ogłaszają, bo ci lepsi zwyczajnie nie potrzebują tego robić. Nie dość na tym, stawki potrafią się od siebie bardzo różnić i każdy wycenia swoją pracę nieco inaczej. Tylko oszczędzanie na tym etapie może być kosztowne, bo partacz nie tylko źle wykona prace, ale może jeszcze zniszczyć kosztowne materiały. Nie znaczy to oczywiście, że wysoka cena usługi gwarantuje nam równie dobrą jakość, bo i z tym bywa różnie. W tym przypadku jedyny sposób zaoszczędzenia to sprawdzenie rekomendacji i szukanie pracowników z małych miejscowości, w których z założenia pracy jest nieco mniej, a i koszty życia, a więc i pracy są mniejsze.
Umowa
To bardzo ważny aspekt „dogadywania” fachowców, bo bez umowy trudno wyegzekwować wcześniejsze, ustne ustalenia. Niby umowa ustna jest wiążąca, ale teoria, teorią, a życie życiem, dlatego warto spisać ustalenia. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy ceny zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Ważne, by umowa dokładnie opisywała zakres prac. W tym zakresie często zdarzają się nieporozumienia, dlatego nie zapominaj i ucz się. Im więcej wiesz, tym trudniej cię oszukać.
Samodzielne zakupy
Fachowcy często proponują samodzielne wykonywanie zakupów. Niby to sensowne, znają się na tym, wiedzą, czego potrzebują i oszczędzają ci kłopotu. Tylko zbyt często są wygodni i kupują w pierwszej lepszej, zaprzyjaźnionej hurtowni i nie zwracają uwagi na ceny. Nie dość na tym, często doliczają sobie swoją prowizję za zakupy. Tymczasem, gdy kupujesz samodzielnie, według specyfikacji specjalistów, masz szansę poszukać najtańszego towaru i jeszcze negocjować jego cenę. Możesz kupić np. potrzebny klej w niskiej cenie. Sprawdź więc czym jest klej polimerowy i pomyśl o jego samodzielnym kupnie.
Myślenie o przyszłości
Generalna zasada jest bardzo prosta: zawsze oszczędzamy na tym co widać, a nigdy na tym, czego nie widać. Może to zbyt duże uogólnienia, ale chodzi o to, aby nie myśleć najpierw o dizajnie mebli czy płytek, kolorystyce ścian czy tapetach, ale o tym, co kryje się pod nimi. Instalacja elektryczna czy hydraulika muszą być zrobione świetnie, bo ewentualny remont będzie bardzo kosztowny. Inaczej jest z farbą, podłogą czy tapetą, bo te wymienimy w każdym momencie, a koszty nie będą tak wysokie, jak ściąganie parkietu i skuwanie wylewek, gdy popsuje się podłogówka.