Wilgoć w garażu zagraża materiałom budowlanym, pojazdom i narzędziom.
Aby uporać się z problemem, możesz usprawnić przepływ powietrza, zastosować drenaż posadzki lub poprawić ocieplenie garażu.
I choć te sposoby są sprawdzone i skuteczne, są też czasochłonne i kosztowne. Najszybszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest zastosowanie osuszacza powietrza.
Urządzenie pomoże Ci kontrolować poziom wilgotności i działa natychmiast po podłączeniu do prądu.
Jaki osuszacz do garażu wybrać?
Najlepszy osuszacz powietrza do garażu murowanego i blaszanego to osuszacz adsorpcyjny. Jego działanie polega na zastosowaniu materiału higroskopijnego, który wchłania wilgoć.
Osuszacze adsorpcyjne działają one ze stałą wydajnością bez względu na temperaturę otoczenia.
Dobrze radzą sobie w zimnych pomieszczeniach, takich jak garaż, czy piwnica. Oprócz tego adsorpcja sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma naturalnej cyrkulacji
powietrza.
Kiedy postawić na osuszacz kondensacyjny?
Osuszacze kondensacyjne działają na zasadzie skraplania się pary wodnej. Są one najbardziej wydajnym sposobem osuszania domów i mieszkań.
Modele te są najbardziej wydajne w wysokiej temperaturze. Z tego względu polecamy je do garaży znajdujących się wewnątrz budynku, które są dobrze ogrzewane.
Czy warto kupić osuszacz powietrza z oczyszczaczem?
Jeśli w garażu zbiera się wilgoć, zainwestuj w osuszacz z oczyszczaczem. Szczególnie polecamy modele z filtrem HEPA. Jest on wysokowydajny i dobrze sprawdzi się w usuwaniu szkodliwych związków.
Do usunięcia nadmiaru wilgoci w domu pomoże osuszacz powietrza z jonizacją. Jonizator wspomaga oczyszczanie powietrza, dzięki neutralizacji szkodliwych cząsteczek.
Pochłaniacze wilgoci, czyli sprzęt, który zawodzi
Poza osuszaczami producenci oferują także wiele innych rozwiązań. Należy do nich pochłaniacze wilgoci, które kupisz za kilkanaście złotych.
Jest to nic innego jak opakowanie z substancją higroskopijną w środku. Co prawda pochłaniacz wilgoci osusza pomieszczenie, ale jego wydajność, jest tak niska, że nie ma on wpływu na realne obniżenie poziomu wody w powietrzu.
Co więcej, do utrzymania odpowiedniej wilgotności potrzebny jest higrometr i higrostat, a pochłaniacze nie są w niego zaopatrzone. Tak więc stosując je, nigdy nie wiesz, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu.
Podsumowanie
Wilgoć w garażu może być wynikiem źle działającej wentylacji lub jej braku. Aby pozbyć się problemu, zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza, wykonaj drenaż posadzki lub wykonaj ocieplenie budynku.
Możesz też wyposażyć się w osuszacz powietrza, który daje natychmiastowe rezultaty. Ze względu na to, że garaż jest miejscem chłodnym, polecamy do niego osuszacz adsorpcyjny.
Osuszacz kondensacyjny polecamy tylko do tych garaży, w których wysoka temperatura panuje przez całą dobę.
Innym ze sposobów na osuszenie garażu są kurtyny powietrzne. Podnoszą one temperaturę we wnętrzu, ale nie usuwają nadmiaru wilgoci tak jak osuszacze.
Jeśli w pomieszczeniu pojawiła się pleśń, warto rozważyć zakup osuszacza powietrza z funkcją oczyszczania powietrza lub jonizacji.
Takie urządzenia filtrują wszelkie zanieczyszczenia i neutralizują groźne dla zdrowia cząstki. To ważne, bo w garażu pojawia się wiele zanieczyszczeń.
Do usunięcia wilgoci nie polecamy natomiast pochłaniaczy wilgoci. Te urządzenia nie są skuteczne ze względu na znikomą efektywność osuszania.