Każdy, kto kiedykolwiek przeprowadzał remont mieszkania wie, że usuwanie pozostałości zaschniętego silikonu nie należy do zadań łatwych ani przyjemnych. Najlepiej uniknąć tego pracując ostrożnie, na ograniczonym obszarze, umiejętnie dozując silikon lub chroniąc miejsca narażone na zabrudzenie za pomocą taśmy malarskiej. Jeśli jednak zdarzy się, że silikon zanieczyści jakąś powierzchnię, można ją łatwo oczyścić zanim silikon zaschnie.
Silikon trudny do usunięcia?
A co zrobić, jeśli przeoczyliśmy jakieś miejsce, lub jeśli chcemy usunąć silikon z elementu, który wymontowaliśmy i zamierzamy ponownie wykorzystać. Cóż, jeśli jest to spodnia, niewidoczna strona, a element nie jest zbyt delikatny, możemy pobawić się w czyszczenie nożem, szpachelką lub papierem ściernym.
Gorzej, jeśli zabrudzona powierzchnia jest widoczna i w żadnym wypadku nie chcemy jej uszkodzić. Tu z pomocą przyjdzie specjalny środek do usuwania silikonu, dostępny w sklepach budowlanych. Ważne jednak, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Z tego typu preparatami zawsze pracujemy w rękawiczkach, a najlepiej zaopatrzyć się także w gogle ochronne i maseczkę. Są to silnie żrące środki chemiczne, które w pare sekund mogą zniszczyć naszą skórę lub podrażnić błony śluzowe nosa i gardła. Dlatego uważajmy, aby nie skończyć jak jeden pracownik firmy budowlanej, który uczestniczył w wypadku w okolicy Leszna. Więcej o tej nieprzyjemnej sytuacji na stronie Leszno Info.
Użycie preparatu na usuwanie silikonu
Zakupiony preparat nanosimy na silikon i zostawiamy parę minut, by jego działanie zrobiło swoje. Silikon zostanie zmiękczony i będziemy mogli odkleić go z czyszczonego elementu za pomocą plastikowej szpatułki. Po całym procesie dobrze jest umyć powierzchnię za pomocą wody z detergentem, by pozbyć się żrących środków i ostatecznie wyczyścić cały element.