Na wstępie należy ogólnie powiedzieć, że aby zainteresować klientów, producenci musieli zaproponować coś więcej niż tylko kolory i wzory. Ciężko bowiem wymyślić coś unikalnego, czego nie miałaby w ofercie konkurencja. W ten oto sposób doszło do narodzin tapet z wypukłą fakturą.
Efekt 3d tapet wytłaczanych
Przestrzenny efekt może też być dziełem tynkarzy, ale to zdecydowanie bardziej skomplikowana droga do efektu 3D niż przyklejenie pasów odciętych po rozwinięciu z rolki. Warto wiedzieć, że wśród przestrzennych faktur nie brakuje klasycznych roślinnych ornamentów, rokokowych sztukaterii, gzymsów, rozet. Na drugim biegunie umieścić możemy wzory nowocześniejsze – fale, sześciany, prostokątne kasetony, ale też faktury naśladujące plecionkę, mozaikę ceramiczną, tynk fakturowany, cegłę lub nawet włosie.
Czym cechują się tapety papierowe?
Tapety papierowe stanowią większość tapet fakturowanych. Ale są też winylowe, które mają spodnią warstwę wykonaną z papieru albo flizeliny. Wyróżnia je duża odporność na wilgoć, więc możemy nimi ozdabiać również łazienki. W przypadku winylowych wzór powstaje w wyniku wytłaczania na gorąco. Wiele z takich tapet przeznaczonych jest do późniejszego pomalowania. Możemy nimi wykończyć pewne fragmenty ścian, a później wraz z resztą pomieszczenia pomalować na jeden kolor. W każdym momencie możemy je przemalować, tak samo jak ściany i sufit i z pewnością nie spowoduje to ich zniszczenia lub odspojenia. Niestety, kiedy faktura jest drobna, po kilku malowaniach może stracić na wyrazistości.
Oto kiedy warto wybrać tapetę wytłaczaną:
- Jeśli zależy nam na wytłumieniu hałasów we wnętrzu.
- W momencie, gdy chcemy zamaskować nierówności ścian.
- Jeśli nudzą nas płaskie tapety, a nie chcemy, aby nas przestrzennym wzorem tygodniami pracował tynkarz.
Źródło: PoradyBudowlane.pl