1. Uważaj na wodę
W żadnym wypadku przedmiot, który potrzebuje do działania energii elektrycznej i który jest podłączony do prądu, nie powinien mieć kontaktu z wodą. W przypadku zamoczenia gniazdka lub zasilacza należy wyłączyć zasilanie. Następnie odłącz urządzenie, które było podłączone do gniazdka i nie korzystaj z niego ponownie, dopóki nie będzie całkowicie suche.
2. Unikaj obsługi niezabezpieczonych przewodów elektrycznych
Suche ubranie i ręce, buty o gumowych podeszwach, rękawice izolacyjne i inne wyposażenie to indywidualne środki, które możesz podjąć, aby uniknąć porażenia prądem elektrycznym swojego ciała.
3. Elektronarzędzia ogrodowe powinny być suche
Nie należy używać kosiarki elektrycznej na mokrej trawie. Zasada ta dotyczy również innych narzędzi i powierzchni zawierających wodę. Zaleca się również noszenie butów o gumowej podeszwie i rękawic podczas obsługi takiego sprzętu.
4. Stosuj zabezpieczenia przy gniazdkach elektrycznych
Możesz uniknąć incydentów elektrycznych, które mogłyby bezpośrednio zaszkodzić najmłodszym domownikom, zakrywając nieużywane otwory w gniazdkach taśmą klejącą. Można też kupić na rynku specjalne wtyczki do tego celu. Jeśli jednak uznasz to za wygodne, wymień gniazdka w swoim domu na bardziej specjalistyczne, bezpieczne dla dzieci. Nie wiesz, jak wymienić gniazdka? W https://www.decors.pl znajdziesz niezbędną wiedzę.
5. Nie zapomnij odłączyć urządzeń elektrycznych od prądu
W każdym z tych scenariuszy należy przystąpić do odłączenia sprzętu elektronicznego:
- Przecieki.
- Zwarcie.
- Burza.
6. Wymień niesprawne urządzenia.
Jeśli Twoje urządzenie elektroniczne ma jakiekolwiek wadliwe lub zużyte części wewnętrzne, najlepiej wymienić je na nowe. Albo zlecić ich naprawę profesjonaliście, który zagwarantuje całkowite usunięcie usterki.
7. Nie przeciążaj gniazdek
Jakkolwiek kuszące może być podłączenie lub użycie wielu adapterów do podłączenia telefonów odwiedzających podczas spotkania, nie rób tego. Taka praktyka może spowodować wypadek elektryczny poprzez przeciążenie gniazdka.
Możesz na przykład spowodować zwarcie lub przegrzanie przewodów. To samo dotyczy telewizorów, konsol i innych urządzeń pod wysokim napięciem, które muszą znajdować się blisko siebie.
8. Pozbądź się nagromadzonego tłuszczu
Nagromadzenie tłuszczu w okapie kuchennym, choć może na to nie wyglądać, jest tykającą bombą zegarową. Wraz z awarią elektryczną może być źródłem nieplanowanego pożaru w pomieszczeniu.