Czasami zdarza się tak, że w mieszkaniu, które chcemy sprzedać przebywa lokator. Okazuje się, że nie wyklucza to możliwości sprzedaży i z taką przeszkodą jak najbardziej można sobie poradzić.
Jak wygląda rynek sprzedaży mieszkań z lokatorami?
Gdy przeglądamy oferty sprzedaży mieszkań możemy zauważyć, że lokale z lokatorami sprzedawana są nawet o 30% taniej od ceny rynkowej. Takie mieszkania najczęściej sprzedawane są poprzez licytacje komornicze i wtedy cena wywoławcza może wynieść nie więcej jak 2/3 wartości rynkowej. Sprzedający ma w świetle prawa obowiązek poinformować nabywcę, że kupuje on lokal wraz z lokatorem.
Zdaniem specjalistów od nieruchomości na rynku jest stosunkowo niewiele ofert sprzedaży mieszkań wraz z lokatorami, gdyż nie ma co ukrywać, że są to trudne oferty.
Jak sprzedać mieszkanie, gdy zameldowany jest w nim lokator?
W sytuacji, gdy ktoś kupuje nieruchomość, która obecnie jest wynajmowana i planuje on ją dalej wynajmować, to sytuacja jest w miarę prosta, bo dotychczasowy lokator nadal będzie zameldowany i stanie się najemcą kolejnego właściciela.
Czy można pozbyć się niechcianego lokatora z mieszkania?
Osoby rozważające zakup mieszkania z lokatorem często zastanawiają się, jak będzie można się go pozbyć w przyszłości. Gdy kupimy mieszkanie z lokatorem, który ma umowę najmu na czas określony, o jego upłynięciu można po prostu nie podpisywać kolejnej umowy. Inaczej wygląda sytuacja, gdy kupimy mieszkanie a lokator ma prawo dożywocia. Wtedy tego prawa nie da się przerwać ani cofnąć, można jednak próbować się porozumieć i zaproponować takiej osobie przejście do innej nieruchomości.
Zajrzyj również na nasz drugi portal i sprawdź zalety inteligentnego domu.
Kto kupuje mieszkania z lokatorami?
Okazuje się, że w praktyce nie jest łatwo sprzedać mieszkanie wraz z lokatorem. Zazwyczaj kupują je osoby, które chcą na takiej transakcji w jakiś sposób zarobić. Planują one więc wynajmować mieszkanie albo nabywają tani lokal do remontu, z nadzieją późniejszej korzystnej odsprzedaży.