Balkony są bardzo popularnymi miejscami w lecie, szczególnie w dużych miastach. Aby w pełni cieszyć się tymi miejscami, należy przestrzegać szeregu zaleceń bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.
Istotne jest, aby utrzymać balkony i tarasy w domu w dobrym stanie, nawet w zimnej porze roku, a nie zamieniać je w rodzaj przechowalni, gdzie gromadzi się mnóstwo urządzeń i rzeczy, które brudzą, kurzą i „szpecą” obszar, którym można cieszyć się przez ponad sześć miesięcy w roku.
Jeśli w domu mieszkają dzieci, konieczne jest przestrzeganie szeregu zaleceń, których zaniedbanie może prowadzić do poważnych sytuacji zagrożenia dla nich. Według sprawozdania Unii Europejskiej większość urazów i zgonów dzieci poniżej czwartego roku życia jest spowodowana wypadkami w domu; upadki z balkonów i tarasów są jedną z głównych przyczyn, podobnie jak oparzenia, zatrucia, uduszenia i utonięcia.
- Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić stan każdej części tarasu lub balkonu. Zardzewiałe pręty, wyszczerbione i zawilgocone ściany, nierówne podłogi, obluzowane poręcze mogą powodować – od drobnych urazów, lub niepotrzebnych zadrapań po poważne wypadki, typu odpadnięcie kawałka balkonu. Wszystkie te kwestie powinny być natychmiast rozwiązane, aby uniknąć dalszego ryzyka. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie dostępu do tych obszarów domu poprzez zainstalowanie systemów blokujących na oknach i drzwiach, aby uniemożliwić dzieciom ich otwarcie. Poniżej przedstawiamy szereg szczegółowych zaleceń.
- Pręty drzwi, okien i balkonów muszą znajdować się na tyle blisko siebie, aby dzieci nie mogły przeciskać się między nimi. Odległość między nimi nie może przekraczać 12 cm.
- Balustrady balkonowe muszą mieć minimalną bezpieczną wysokość, która jest zazwyczaj określona w normach mieszkaniowych i projektowych wspólnot mieszkaniowych. Barierki ochronne nie mogą zawierać szkła ani elementów szklanych. W pobliżu balustrady należy unikać przedmiotów, po których dzieci mogą się wspinać, takich jak stoły, bankiety, donice i inne elementy dekoracyjne.
- Moskitiery i siatki zabezpieczające nie chronią dzieci przed upadkiem.
- Podłogi powinny być czyste i wolne od źle dopasowanych płytek. Do czyszczenia nie należy używać wosków ani produktów śliskich.
- Należy uważać na rośliny i podłoże. Jeśli dziecko jest bardzo małe, może ono włożyć ziemie z doniczki do buzi. Ponadto osy i inne owady mogą osiedlić się tam i zaszkodzić dziecku. Doniczki i donice nigdy nie powinny być ustawione w taki sposób, aby mogły spaść na dziecko. Lepiej jest umieścić je na ziemi niż na stołach lub meblach. Zalecenie to dotyczy również wszystkich przedmiotów i elementów dekoracyjnych: lamp, dekoracji stołowych, popielniczek, naczyń itp.