Współczesne samochody integrują tysiąc i jeszcze jedną technologię oraz internet. Dzięki nim zwiększają bezpieczeństwo, zużycie paliwa i komfort jazdy. Ale ta łączność może też działać na niekorzyść. Brzmi to jak coś z filmowej fabuły, ale ryzyko, że ktoś włamie się do pojazdu jest realne: jeśli jest on podłączony do internetu, może zostać zhakowany, tzn. ktoś z zewnątrz może wejść do systemu komputerowego pojazdu i w ten sposób uzyskać dostęp do danych o pozycji i przebytych trasach, a nawet manipulować niektórymi funkcjami, np. światłami, klimatyzacją, hamulcami czy silnikiem.
FBI i National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) ostrzegły już producentów i użytkowników, aby ograniczyć to ryzyko. Jak mówią: „Podatności mogą istnieć w funkcjach komunikacji bezprzewodowej pojazdu, w urządzeniu mobilnym – takim jak smartfon lub tablet podłączony do pojazdu przez USB, Bluetooth lub Wi-Fi – lub w urządzeniu innej firmy podłączonym przez port diagnostyczny pojazdu. W takich przypadkach może się zdarzyć, że napastnik zdalnie wykorzysta te luki i uzyska dostęp do sieci sterownika pojazdu lub danych w nim przechowywanych.”
FBI podaje kilka wskazówek, które mają zapobiec włamaniom:
Aktualizuj oprogramowanie pojazdu
Jeśli producent wyda powiadomienie o dostępności aktualizacji oprogramowania, ważne jest, aby konsument podjął odpowiednie kroki w celu sprawdzenia autentyczności powiadomienia i upewnienia się, że system pojazdu jest aktualny.
Używaj tylko autoryzowanego oprogramowania
Zachowaj ostrożność przy modyfikacjach oprogramowania. Dokonywanie jakichkolwiek nieautoryzowanych zmian w oprogramowaniu w sposób nagły może sprawić, że pojazd stanie się podatny na włamania.
O podobnych tematach piszemy również na drugim portalu, gdzie wrzucamy też info o wypadkach i najnowszych informacjach Na Drogach.
Zachowaj ostrożność podczas podłączania do pojazdu urządzeń innych firm
Wszystkie nowoczesne pojazdy posiadają znormalizowany port diagnostyczny (OBD-II), który zapewnia pewien poziom łączności z pokładowymi sieciami komunikacyjnymi. Dostęp do tego portu mają zazwyczaj technicy zajmujący się serwisem pojazdów, za pomocą publicznie dostępnych narzędzi diagnostycznych, w celu oceny stanu różnych układów pojazdu, jak również w celu zbadania emisji zanieczyszczeń.
Właściciele pojazdów powinni sprawdzić politykę bezpieczeństwa i prywatności producentów urządzeń innych firm i usługodawców, a także nie powinni podłączać nieznanych lub niezaufanych urządzeń do portu OBD-II.
Bądź świadomy, kto ma fizyczny dostęp do Twojego pojazdu
W ten sam sposób, w jaki nie pozostawiasz swojego osobistego komputera lub smartfona niezablokowanego, w niezabezpieczonym miejscu lub z kimś, komu nie ufasz. Ważne jest, aby być świadomym tych, którzy mogą mieć dostęp do Twojego pojazdu.