Skontaktuj się z naszym doradcą 501 193 092

Dbamy o dobry klimat Twoich pomieszczeń klimatyzacja
 
klimatyzacja shape

Klimatyzacja w domu

Każdemu z nas doskonale znane jest uczucie, gdy w środku upalnego lata z ulgą wchodzimy do klimatyzowanego pomieszczenia. Coraz częściej decydujemy się również na zainstalowanie klimatyzacji we własnym domu lub mieszkaniu. Jest to bowiem prosty a obecnie także coraz tańszy sposób na poprawienie komfortu życia podczas upałów. Klimatyzatory nie tylko ochładzają powietrze, ale też usuwają z niego nadmiar wilgoci. Wyniki wieloletnich badań wykazały, że im mniej jest wilgoci w rozgrzanym powietrzu tym lepsze jest nasze samopoczucie. Latem najlepiej czujemy się, gdy temperatura powietrza wynosi 23-26°C, wilgotność 40-60% a prędkość powietrza nie przekracza 0,2 m/s. Dlatego decydując się na posiadanie klimatyzacji w domu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego klimatyzatora, jego poprawną instalację a przede wszystkim na ustawienie właściwej temperatury chłodzenia. Należy pamiętać również o tym, że temperatury w pomieszczeniu nie wolno obniżać w dowolny sposób, gdyż można się tym narazić na szok termiczny a w rezultacie na przeziębienie. Różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7°C. Istotne jest również skierowanie nawiewu chłodnego powietrza w taki sposób, by nie odczuwać zbyt dużego ruchu powietrza skierowanego bezpośrednio na osoby przebywające w pobliżu klimatyzatora. Prędkość przepływu powietrza wyższa niż 0,2 m/s może być już odczuwalna jako przeciąg.

W celu odpowiedniego dopasowania klimatyzatora do swoich potrzeb należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Najważniejszym z nich jest moc (wydajność chłodnicza) klimatyzatora. Przyjmuje się, że w mieszkaniach powinna ona wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy chłodzonej powierzchni. Potrzebną moc klimatyzatora można określić za pomocą dwóch metod:
- komputerowej – zajmują się tym firmy sprzedające klimatyzatory
- wskaźnikowej – na podstawie położenia pomieszczeń względem stron świata, wielkości oraz przysłonięcia okien, zysków ciepła od sąsiednich pomieszczeń, liczby urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu – będących dodatkowym źródłem ciepła oraz liczby osób zazwyczaj przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Ważnym parametrem jest także hałas. Poziom hałasu należy sprawdzać na najwyższym biegu klimatyzatora. Jego dopuszczalna norma w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinna przekraczać 40dBA w ciągu dnia i 30dBA w nocy.

Warto też zwrócić uwagę na czynniki chłodnicze, do których najczęściej należą freony szkodliwe dla środowiska. Instalacja podczas napełniania powinna być całkowicie sucha, gdyż woda w reakcji z olejami rozcieńczonymi we freonach tworzy kwasy powodujące korozję.

Kupując klimatyzator do domu lub mieszkania trzeba też pamiętać, że wybór największego z nich nie zawsze jest dobrą decyzją. Wielkość klimatyzatora powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie używany. Im większy klimatyzator, tym większe będzie zużycie prądu.

Należy także pamiętać, aby zewnętrznej części klimatyzatora nie umieszczać po stronie wschodniej lub południowej. Słońce ogrzewające klimatyzator powoduje bowiem większe zużycie energii. Przed kupnem urządzenia należy zwrócić uwagę na jego numer SEER, mówiący o wydajności elektrycznej. Im wyższy numer (najlepiej powyżej 13) tym klimatyzator będzie tańszy w użytkowaniu.

Powrót

 

SYSTEM-X - klimatyzacje, wentylacje, klimatyzatory, wentylatory, klimatyzacja, wentylacja - 501-193-092, system-x@system-x.pl

partnerzy systemX hr bottom

Copyright 2010 By System-x. All rights reserved.

Agencja interaktywna Xelibri